Březen - Mezinárodní den žen

 
Dnešní dopoledne bylo ve znamení vůně květin a srdečných slov. Obyvatelky byly obdarovány květinou a krásným blahopřáním  k Mezinárodnímu dni žen. Každoročně  tento den slavíme společenskou akcí. Letos vše proběhlo individuálně a v soukromí, ale ani tak tento den neztratil na svém kouzlu.

Mezinárodní den žen

Duben - Magický týden


Již při vstupu do našeho domova je znát, že se blíží doba pálení Čarodějnic a období, které je spojeno s magií, pověrami a tajemnem. Naši uživatelé si tento tematický týden velmi užívají. Vyrábějí výzdobu, lektvary, poslouchají tematickou četbu, hudbu, nebo vysazují bylinky.

Magický týden

Květen - Daruj klubko, daruj radost

S velkým nadšením jsme se přidali do projektu „Daruj klubko, daruj radost!“, který uspořádali zaměstnanci Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Nashromáždili klubíčka od dárců z řad kolegyň a kolegů. Krabice s klubíčky, dopisy i s pěknými inspiračními časopisy rozdávají těm, kterým udělají radost a podpoří jejich tvůrčí činnost. My jsme obdrželi krabice s klubíčky 6. 5. 2021 a již dnes tato klubíčka kouzlí úsměvy na tvářích. Určitě Vám brzy zveřejníme fotografie s výrobky. Za originální a srdečný nápad děkujeme.

Daruj klubko, daruj radost

Květen - Mobilní zahrádky

„Květiny jsou milostným vyjádřením ducha přírody.“ —  Bettina von Arnim, spisovatelka.

Není lepší terapie, než dotýkat se rozehřáté a vlhké půdy, vnímat barvy a vůni květin a když vám k tomu ještě slunce hřeje na záda, je to balzám na duši. V pondělí uživatelé oddělení domova pro seniory vysázeli bylinky a květiny do mobilních záhonků. Nebyli sami, kdo zveleboval naši zahradu. Pod rukama zahradnic nám vznikají nové květinové záhonky a uživatelé oddělní se zvláštním režimem se s výsadbou mobilních záhonků přidají během tohoto týdne také. I jejich pracovní terapii určitě zveřejníme a budeme se společně těšit z dobře vykonané a tak oblíbené práce.

Mobilní zahrádky

Květen - Mobilní zahrádky

„Radost květin za oknem… Není to jenom radost z té krásy a něžnosti, ale taky radost z úspěchu při pěstování.“ —  Karel Čapek, český spisovatel

Obyvatelé oddělení se zvláštním režimem se společně s aktivizačními pracovnicemi pustili do práce a osázeli další mobilní zahrádky. Jejich práce byla radostí a spojením mnoha terapií současně. Nejen, že vnímali hmatově, čichově, zrakem i chutí, ale také zavzpomínali na svoje zahrádky a rozkvetlé truhlíky v oknech a podělili se o spoustu dobrých rad, jak ze svých zkušeností co nejlépe pěstovat zeleň. Jejich mobilní zahrádky jsou tematické. Jedna zahrádka připomíná babiččino okénko a druhá je bylinková se spoustou vjemových prvků. Tyto zahrádky, nás budou obklopovat až do podzimu. Budou kvést, vonět a měnit svůj vzhled. Vyžadují pravidelnou a láskyplnou péči.

Mobilní zahrádky


Červen - vystoupení manželů Danielových "Krásné je žít".

Dnešní slunečné odpoledne nám přijeli zpříjemnit manželé Danielovi se svým hudebním vystoupením „Krásné je žít“, které slouží jako poděkování uživatelům i   zaměstnancům domova za společné zvládnutí těžkých chvil. Tímto koncertem vstupujeme do letních měsíců plných plánovaných akcí, her, výletů a tematických besed v zahradě domova.

Krásné je žít

Záznamy: 1 - 6 ze 6

Červen  - výlet do zahradnictví

Prožíváme další ze zážitkový týdnů, a to Květinový týden. Každý den tohoto týdne je ve znamení květin. Pracujeme na mobilních zahrádkách, užíváme si tematické povídání, promítání filmu o květinách, květomluvu a navštívili jsme zahradnictví. Naši uživatelé se společně s aktivizačními pracovnicemi a zdravotním dohledem vydali do zahradnictví v Doubravici nad Svitavou. Prohlédli si celý zahradnický areál včetně pštrosů a jezírek. Z výletu si dovezli krásné zážitky i pár nakoupených květin.

Výlet do zahradnictví

Červen  - výlet do domova Olga

Dnes jsme strávili krásné dopoledne v Domově Olga, kde jsme se setkali s velmi milými a pohostinnými lidmi. Navzájem jsme si prohlédli výrobky z dílen pracovní terapie a vyměnili jsme si návody a nápady na další tvorbu. Besedovalo se, zpívalo a před odchodem jsme se vzájemně obdarovali drobnými dary a přislíbili jsme si další spolupráci. Už teď se těšíme na příští shledání.

Výlet do domova Olga

Červenec - Přednáška Jiřího Kolbaby

Dnes nám, v rámci projektu Ježíškova vnoučata, pan Daniel Bacho zprostředkoval přednášku známého cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby. Pan Kolbaba k nám zavítal s přednáškou, která byla tak působivá, že jsme si chvílemi připadali součástí jeho cest. Srdečně děkujeme panu Bacho za "splnění přání" a panu Kolbabovi děkujeme za nevšední cestovatelský zážitek a přejeme mu na jeho cestách hodně zdaru.

Přednáška Jiřího Kolbaby

Červenec - výlet do kostela sv. Barbory v Adamově

V pondělí naši uživatelé navštívili kostel sv. Barbory v Adamově. Prohlídku kostela s poutavým výkladem pana Novotného o gotickém Světelském oltáři jsme zakončili osvěžením se vodou z pramene Světla Matky Boží v Adamově, který byl objeven nedaleko sousední fary. Výlet byl velmi vydařený a spolu s uživateli se těšíme na další.

Výlet do kostela sv. Barbory v Adamově

Červenec - hudební vystoupení nevidomého zpěváka pana Radka Žaluda

Opět nás téměř po roce navštívil nevidomý zpěvák Radek Žalud, kterého naši uživatelé znají i z televizní obrazovky. Potěšil nás hodinovým hudebním vystoupením, přičemž zpíval písně všem tak známé, že si s ním uživatelé s radostí i zazpívali.

Hudební vystoupení

Červenec a srpen - ve znamení výletů

Měsíc červenec byl ve znamení výletů. Naši uživatelé se podívali do Adamova, kde navštívili kostel svaté Barbory a poslechli si výklad o světelném oltáři a několikrát zavítali na přehradu Palava. Blanenská přehrada Palava je jim blízká a procházka kolem ní sloužila jako návrat do minulosti a zavzpomínání na dobu, kterou tu trávili se svými rodinami. Dalším srpnovým výletem byla procházka kolem řeky Svitavy a náštěva Dřevěného kostelíku v Blansku.

 

Září - Poslední letní výlet - zámek v Lysicích

Uživatelé zakončili letní výlety návštěvou Státního zámku v Lysicích. Poutavou a naučnou prohlídku si velmi užili a již nyní se těší, až v rámci zážitkových týdnů zavítají třeba do muzea nebo některého z blanenských kostelů.

Návštěva zámku v Lysicích

Září - začátek ŠKOLY TŘETÍHO VĚKU


„Život je nejlepší školou života.“ —  Jára Cimrman

Pro uživatele našeho domova začal také nový školní rok. Dne 13. září 2021 se zúčastnili v hojném počtu zahájení ŠKOLY TŘETÍHO VĚKU, která jim nabízí spoustu přednášek různorodých témat.

 

ŠKOLA TŘETÍHO VĚKU