Listopad a prosinec ve znamení příprav na svátky

Od svatomartinského týdne na začátku listopadu je to k Vánocům už malý krůček, proto jsme se i my v domově začali připravovat na nadcházející svátky. Podívejte se do naší fotogalerie, jak si krátíme předvánoční čekání výletem do blanenského kostela Sv. Martina, hrou pétanque, přípravou vánočního cukroví, zdobením stromečku, společně s dětmi ze Zš Erbenova zpíváme koledy, zahrál nám Komorní orchestr města Blanska i Taneční orchestr ZUŠ Blansko. Vánoce jsme prožili v klidu a už teď se všichni těšíme, co nového nám přínese nadcházející rok. 

PF 2018!

Fotogalerie: listopad a prosinec

Péči o seniory se věnujeme už 15 let

Podzim je v plném proudu, příroda se ukládá k zimnímu spánku a nastávající chladné dny nám postupně den za dnem ukrajují denní příděl slunce. Jakmile však zavítáte do SENIOR centra Blansko, zdání o zpomaleném životním tempu a zdlouhavých večerech vezmou za své. Zde se příjemná a pohodová atmosféra dotkne každého příchozího, a nenechá nikoho na pochybách o tom, že podzim tu zůstává jen za okny do místní zahrady. Slavnostní nálada by se zde dala krájet. Obyvatelé a zaměstnanci domova totiž ve středu 18. října a ve čtvrtek 19. října společně oslavili již 15. výročí od doby, kdy zařízení přivítalo svého prvního obyvatele.
Připomínka výročí byla pro 144 seniorů rozdělena do dvou dnů. Ve středu 18. října se setkali obyvatelé Domova se zvláštním režimem a společně se svými rodinami a za hudebního doprovodu Petra Bendy si připomněli půlkulaté výročí. To obyvatelé Domova pro seniory se setkali následující den. Ve čtvrtek 19. října jim k tomu zahrála cimbálová muzika Majerán a osobně přišel popřát i starosta města Blanska pan Mgr. Ivo Polák. Kromě tradičního slavnostního občerstvení letos dostali všichni obyvatelé pamětní hrníček s logem zařízení.
K otevření zcela nové budovy v místě nad nemocnicí došlo v říjnu roku 2002. Tehdy zařízení, jehož zřizovatelem je Jihomoravský kraj, fungovalo ještě jako pobočka domova důchodců v Černé Hoře, nabízelo 102 lůžek pro soběstačné seniory a nové obyvatele lákalo mimo jiné pomocí inzerátů v denním tisku.
V roce 2007 došlo díky platnosti nového zákona o sociálních službách ke zpřísnění pravidel pro příjem nových uživatelů a zároveň k rozdělení domova na dvě sociální služby – Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. V Domově pro seniory jsou nadále umísťováni obyvatelé se sníženou soběstačností a s potřebou celodenní péče. V Domově se zvláštním režimem jsme se začali na vysoké úrovni a s odpovídající profesionalitou věnovat seniorům s Alzheimerovou chorobou a jinou demencí. Kapacita této služby se od roku 2007 rozrostla z původních 12 na současných 74 uživatelů. Za tak velkým nárůstem stálo i otevření nové přístavby s kapacitou 40 lůžek v roce 2012.
Nyní jsou v domově poskytovány nejen profesionální sociální služby, ale i poradenství pro ty, kdo doma pečují o svého blízkého s onemocněním demencí, dále odborná zdravotní a nutriční péče, rehabilitace a volnočasové aktivity.
Dovolte mi tedy na závěr popřát SENIOR centru Blansko do dalších let jen vše dobré. Ať jsou problémy vždy co nejmenší, obyvatelé co nejspokojenější a pracovníci co nejkvalitnější!
Petr Novotný, metodik a sociální pracovník

Fotogalerie: Výlet na blanenskou přehradu

V srpnu jsme uspořádali pro naše seniory výlet na blanenskou přehradu s posezením a občerstvením v bistru u přehrady. Výlet se velmi vydařil nejen přispěním krásného slunečného počasí, ale i výborným přístupem všech účastníků.

Fotogalerie: Blanenské Gulášobraní 2017

Kuchařský tým SENIOR centra Blansko se v sobotu 29. 7. 2017 poprvé zúčastnil 4. ročníku blanenského Gulášobraní, které se uskutečnilo v zámeckém parku.

SENIOR tým, ve složení Marcela Foretníková, Aleš Janeček, Petr Kolář, Petr Novotný a Libor Pliska, se v konkurenci 10 týmů rozhodně neztratil. Svým speciálním SENIOR gulášem získal jako jediný ze všech soutěžních družstev ceny v obou kategoriích. V hodnocení poroty se umístil na výborném 2. místě a v hodnocení diváků získal krásné 3. místo. Gratulujeme!

Fotogalerie: Přátelský turnaj v pétanque

Družstvo našeho SENIOR centra se zúčastnilo 29. 6. 2017 přátelského turnaje v pétanque na hřišti DPS Sokolnice. Po napínavých hodech vybojoval náš tým skvělé 1. místo. Gratulujeme!

Fotogalerie: Ukončení školního roku 2016/2017

Čtvrteční odpoledne 22. června 2017 bylo v našem SENIOR centru opravdu sváteční. Patřilo hlavně absolventům 6. ročníku Školy 3. věku, kteří úspěšně ukončili studium. Ve školním roce 2016/2017 bylo realizováno celkem 11 seminářů z oborů životního prostředí, zdraví, sportu, bezpečnosti, cestování, výživy a stravování, významných událostí, z historie, z osobností národa českého, z umění a kultury. Z původního počtu 27 přihlášených uživatelů jich splnilo požadavky 18, z toho byli 3 muži. Závěrečné setkání bylo shrnutím uplynulého školního roku, připomenutím témat jednotlivých přednášek a jejich lektorů. Pro studenty bylo připraveno chutné občerstvení. Na konci studenti obdrželi z rukou pana ředitelele závěrečná vysvědčení. Na shledanou v novém školním roce! 

Fotogalerie: Dětský den 2017

Ve středu 21. června 2017 se v našem SENIOR centru uskutečnil již třetí ročník Dětského dne. Krásné slunečné počasí uvítalo, spolu s obyvateli a pohádkovými bytostmi, děti z MŠ Údolní, Rodkovského a Dvorská Blansko. Na zahradě centra děti plnili pohybové a vědomostní úkoly a za jejich absolvování dostávali sladké odměny a na konci i krásnou medaili. Dětský den se velmi vydařil, všichni odcházeli s úsměvem a přáním na pokračování této tradice i v příštím roce.

Fotogalerie: Besídka dětí z MŠ Údolní

Pondělní dopoledne 19. června 2017 přišly našim obyvatelům zpříjemnit a rozjasnit děti z Mateřské školy Údolní Blansko. Svým pásmem básniček, písniček a tanečků si získaly srdce všech přítomných. Děkujeme a brzy na shledanou!

Besídka ke Dni matek 18. května

Ve čtvrtek 18. května jsme u nás přivítali další šikovné děti z MŠ Rodkovského Blansko. Děti nás potěšily hezkou besídkou i krásnými přáníčky, kterými na závěr svého vystoupení obdarovaly naše obyvatele. Děkujeme za další vydařenou návštěvu.

Besídka ke Dni matek 16. května

V úterý 16. května nás navštívily děti z MŠ Rodkovského s besídkou ke Dni matek. Naše obyvatele potěšily hezkými básničkami a písničkami, které byly doplněny tancem. Na závěr svého vystoupení pak věnovaly našim maminkám a babičkám krásnou kytičku, čímž jim vykouzlily úsměv na tváři. Moc děkujeme za hezky připravenou besídku i za příjemné zpestření dnešního dne.

Pálení čarodějnic

Čtvrtek 27. dubna patřil v našem SENIOR centru tradiční akci Pálení čarodějnic. Již od ranních hodin se vše zahalovalo do magické atmosféry. Samotná akce začala ve dvě hodiny odpoledne v hlavní jídelně, kde ji zahájil pan ředitel. Poté následovala přehlídka čarodějnic, která odstartovala právě v jídelně, odkud se čarodějnice rozletěly po celém domově. Pro naše obyvatele bylo připraveno chutné občerstvení, společně se svými rodinami se pak mohli přemístit do atria domova, kde na ně již čekal muzikant pan Petr Benda. Máme za sebou další podařenou akci.

Velikonoční jarmark

Ve čtvrtek 13. dubna jsme pořádali tradiční Velikonoční jarmark. K dispozici zde byly výrobky našich obyvatel, které tvoří v dílnách pracovní terapie. Návštěvníci z řad obyvatel, zaměstnanců i veřejnosti si tak mohli vybrat z mnoha vydařených předmětů. Jarmark k nám přinesl pravou velikonoční atmosféru.

Oslava MDŽ

Ve středu 8. března jsme v našem domově oslavili Mezinárodní den žen. Tento svátek u nás patří již k těm tradičním, připomínáme si ho pravidelně každý rok. Ani letos nechybělo chutné občerstvení, dobrá hudba v podání pana Martina Hasoně a hezká květina pro naše obyvatelky. Touto příjemnou akcí jsme tak úspěšně vkročili do přicházejících jarních dní.

Pruhovaný karneval

Ve středu 15. února se v našem zařízení konal již tradiční karneval, tentokrát v pruhovaném. Ti, co svém šatníku nenašli kousek pruhovaného oděvu, dostali při příchodu pruhovanou čepičku, škrabošku či pruhovaný šátek. Součástí karnevalu byla jako každoročně bohatá tombola složená z darů pracovníků SENIOR centra. První cenou tomboly byl pak dort věnovaný panem ředitelem. Dobré občerstvení a příjemná zábava i hudba, to jsou hlavní charakteristiky letošního karnevalu. Za perfektně připravený program i výzdobu patří velké poděkování zejména našim aktivizačním pracovnicím, na organizaci se však podílelo mnoho dalších pracovníků, kteří k této vydařené akci také přispěli.

Hudební skupina PALETA BAND

Ve čtvrtek 9. 2. zavítala do našeho zařízení hudební skupina Paleta Band z Letovic. Obyvatelé našeho domova si v průběhu jejich příjemného vystoupení vyslechli lidové písně, skladby ve stylu folk, country, rokenrol a swing. Po delší odmlce způsobené chřipkovou epidemií si tak naši obyvatelé opět užili hezké dopoledne při poslechu kvalitní hudby.

Významné životní jubileum

V úterý 31. 1. 2017 se naše obyvatelka, paní Marie Pernicová, dožila významného životního jubilea. Oslavila totiž úctyhodné 103. narozeniny. Ke gratulantům z řad zaměstnanců našeho domova se přidal také starosta města Adamova, pan Bc. Roman Pilát, MBA, společně s paní Jitkou Králíčkovou, ředitelkou Kulturního střediska města Adamova. Paní Marii Pernicové přejeme především pevné zdraví a pokojně strávené dny v našem domově.