Oslavil stodruhé narozeniny

16.01.2012 14:14
Němec přiložil jednomu ze šéfů adamovské fabriky nabitý revolver ke spánku. Chtěl, aby mu Antonín Baldrman prozradil jména partyzánů. „Pak jsem šel za hasiči, přitiskli jsme toho nejvyššího Němce ke zdi a prošlo to,“ líčí s nadsázkou Baldrman a skládá další zajímavé střípky ze svého sto dvouletého života. Narozeniny má v úterý 17. ledna.
Když slavil Baldrman požehnaný věk loni, dočetli se o něm na internetu příbuzní v zahraničí. A dokonce jej přijeli navštívit. Stodruhé narozeniny oslavil vitální pán s rodinou v neděli. „Dostal jsem plzeňské pivo a taky nějakou tu kořalku,“ řekne a přidá recept na dlouhověkost.
Vždy střídmě jedl a pil, také od malička sportoval. „Narodil jsem se v Adamově v roce 1910. Byl jsem jeden z osmi dětí a náš tatínek pracoval jako montér, a to mezinárodní. Sprechen sie deutsch? Uměl německy i maďarsky,“ vypráví Baldrman a upozorňuje, že pamatuje ještě rakouského císaře pána.
Do školy chodil na brněnskou průmyslovku. Pak sám učil strojní profese. Dosud mu na stole leží usušené růže, které dostal od žáků. „Jsou z roku 1953,“ dodává. Z Josefova, kde učil, pak přestoupil jako mistr do Metry v Blansku.
Trénoval také hokej a fotbal. Při sportu nebyla nouze o karamboly. „Když jsem hrál hokej, nalítl jsem jednou na mantinel tak, že jsem pak nemohl chodit,“ vyloví z paměti další desítky let starou vzpomínku.
Za druhé světové války mu šlo o život, když po něm Němci chtěli znát jména partyzánů. Baldrman se však upíná ve vzpomínkách z této životní éry ke své ženě, se kterou vychoval tři děti. „Válku jsme prožili spolu,“ dodává muž, který žije v blanenském Senior centru.

Karolína Opatřilová, Blanenský deník