Co jsme zažili v říjnu

26.10.2011 14:22

Co jsme zažili v říjnu

Krásné babí léto skončilo, a zima už nám pomalu klepe na dveře. I přesto jsme ještě stačili prožít hezké podzimní dny i se sluníčkem, které nás z posledních sil hřálo. Modré oblohy a slunečních paprsků jsme si do sytosti užili v úterý 4. října. V tento den jsme společně se třemi obyvateli Domova pro seniory vyrazili do Ústupu, malebné obce na hranici Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Zde se totiž usadil manželský pár, který se věnuje terapeutické práci s lidmi a zvířaty.  Po příjezdu na místo nás uvítali nejen milé úsměvy majitelů zdejší farmy, ale zejména přátelská gesta místních zvířecích obyvatel – několika lam, malého daňka, koňů i pejska. Toto zvířecí osazenstvo je ochočené a zvyklé na lidský ruch, doteky a zvuky. Proto jsme si je mohli bez obav nejen nakrmit, ale i pohladit. Tato velmi příjemná činnost má kladný vliv na lidskou psychiku. Proto se nám z takového příjemného místa ani nechtělo odcházet. Další výlet na toto kouzelné místo je plánován až na jarní měsíce roku 2012. Doufáme tedy, že to příště budete právě Vy, kdo se s námi vydáte za poznáním míst, kde lidé i zvířata ještě dokážou žít společně v harmonii a vzájemné úctě.
Co by to však bylo za říjen, kdyby v něm chybělo trochu toho vzdělávání a duševní osvěty? Proto jsme neváhali a ve středu 5. října pozvali k nám do domova pana Pavla Svobodu z blanenské knihovny. Tento vzdělaný muž nám dokázal, že historie Blanska není vůbec bezvýznamná a nudná, jak by si někdo mohl na první pohled myslet. Více jak hodinový poutavý seminář se tak zapsal do historie domova jako první oficiální vyučování v naší nově otevřené Škole 3. věku.
Na co však nesmíme zapomenout, jsou v pořadí už 9. oslavy výročí vzniku našeho domova. Nejprve v úterý 18. října, a posléze ve čtvrtek 20. října,  si zaměstnanci a obyvatelé SENIOR centra Blansko připomněli, že je to dlouhých devět roků, kdy se poprvé otevřely vstupní dveře, poprvé se rozjel výtah do pater a dveře pokojů poprvé uvítaly své nové domácí. Jako na každém výročí, i zde nesměl chybět soubor Sováček. Ten v úterý zazpíval uživatelům Domova se zvláštním režimem a rodinným příslušníkům, a ve čtvrtek uživatelům Domova pro seniory a přítomnému personálu. Následoval důstojný přípitek, a kdo chtěl, mohl si ve čtvrtek po oslavách v jídelně zazpívat a zatančit při hudbě potulného muzikanta a hudebníka Michala, a to ve vestibulu domova.